Li-Ning

Virksomheden Li-Ning International blev grundlagt i 1990 af den mangedobbelte OL guldvinder i gymnastik - Li Ning. 


Li-Ning er et af verdens største sports brands, der udvikler kvalitets sportsudstyr, tøj og sko der er målrettet til forbrugere, der blandt andet dyrker badminton, løb, svømning, basketball, fodbold, tennis og fitness. I Asien findes mere end 3.000 Li-Ning monoshops. Virksomheden støtter en række af verdens bedste atleter og hold verden over. Her i blandt kan nævnes de bedste badmintonspillerne i verden i form af det kinieske og det indonesiske landshold. Af individuelle sponsorspillere kan blandt mange nævnes: Zhang Nan (OL vinder), Fu Haifeng (OL vinder),Mohammad Ashan (VM vinder), Hendra Setiawan (OL vinder), Liliyana Natsir (OL vinder),  Li Xuerui (OL vinder) og den for tiden størtste profil af dem alle den dobbelte verdensmester og olympiske mester i herresingle - Chen Long. 


Vi er den skandinaviske afdeling, placeret i Herlev - som blev etableret i april 2011 af Jakob & Trine Andersson.

Li-Ning Danmark teamet består af 7 personer til at servicere kunderne: Jakob Andersson, Trine Andersson, Martin Kent, Anders Nielsen, Magnús Ingi Helgason, Nikolaj Overgaard & Mia Marstrand. 

 

Endvidere arbejder vi sammen med mange danske badmintonprofiler, klubber og ledere.

 

Såfremt man har spørgsmål, så er man altid velkommen til at kontakte os pr. mail eller telefonisk i tidsrummet 10:00 - 16:00.  


Telefon: 3125 0010

Mail: service@li-ning.dk (På hverdage vil din henvendelse blive besvaret indenfor 24 timer)


BUTIKSANSVARLIG
Navn: Magnús Ingi Helgason
Mail: magnus@li-ning.dk
Tel: +45 31 25 00 10


LOGISTIKANSVARLIG
Navn: Trine Andersson
Mail: trine@li-ning.dk

Navn: Mia Marstrand
Mail: mia@sportbiz.dk

SALG- & AMBASSADØRANSVARLIG
Navn: Nikolaj Overgaard
Mail: nikolaj@li-ning.dk
Tel: +45 60 15 04 45

ADMINISTRATIONANSVARLIG
Navn: Anders Nielsen
Mail: Anders@li-ning.dk


MARKETINGANSVARLIG
Navn: Martin Kent
Mail: martin@li-ning.dk

 

DIREKTØR
Navn: Jakob Andersson
Mail: jakob@li-ning.dk

 

 

 



 

BADMINTON eller TREND